Komentár Petra POSPÍŠILA: Vysoké ceny nehnuteľností znižujú podľa štúdie pôrodnosť

Vychovávať potomkov nie je lacná záležitosť. Jednou z najdrahších položiek v rozpočtoch zvyčajne býva cena za bývanie vo vhodnom dome či byte. A podľa výskumu Lisy Dettlingovej a Mellis Schettino Kearnyovej existuje priama korelácia práve medzi cenou nehnuteľností na trhu a pôrodnosťou v danej oblasti.

Cena za bývanie je oproti nákladom, ako je jedlo, vzdelanie alebo detská starostlivosť, jednoznačne dominantnou položkou, za ktorú pri detstve aj dospievaní dieťaťa zaplatíte najviac. Je tak vcelku prirodzené, že záver výskumu Dettlingovej a Kearnyovej prezradil, že pri zvyšujúcej sa cene nehnuteľností stúpala aj „cena“ za výchovu potomka. Vyššie ceny bývania väčšinou vedú páry k pozdržaniu tehotenstva, alebo dokonca ovplyvní to, koľko detí sa rodičia rozhodnú mať.

Neplatí to však jednostranne. V krajine, kde bol výskum vykonaný, teda v Spojených štátoch, tvorí hodnota nehnuteľností väčšinu bohatstva jednotlivca. Majitelia domov tak naopak so zvyšujúcou sa cenou nehnuteľností majú tendenciu mať deti skôr. Tento fakt dokonca ovplyvňuje, koľko detí budú mať, uviedli autori.

Povedané číslami, zvýšenie cien nehnuteľností na trhu o 10 percent vedie k poklesu pôrodnosti o jedno percento medzi ľuďmi, ktorí dom sami nevlastnia. V opačnom prípade však dochádza k 4,5 percentnému nárastu fertility medzi tými, ktorí nehnuteľnosť vlastnia. Autorky výskumu uviedli, že pôrodnosť sa tiež líši medzi demografickými skupinami, pretože percento vlastníctva či „nevlastníctva“ v rôzne starých skupinách sa taktiež líši. Záverom celého výskumu bola téza, že „cena domu je relevantným faktorom pre rozhodnutie páru si zaobstarať potomka“.

Tento faktor je dokonca dôležitejší, než či potenciálni rodičia žijú v období veľkej nezamestnanosti, alebo nie. To aspoň vychádza z prieskumu z rokov 1990 až 2006. Autorky sa zamerali na pôrodnosť žien medzi rokmi 20 až 44 rokmi v 66 metropolitných oblastiach Spojených štátov. Zistili, že korelácia medzi cenou domov a pôrodnosťou je štatisticky 0,9, kdežto medzi mierou nezamestnanosti a pôrodnosťou to bolo len 0,3. Počas týchto 16 rokov sa cena nehnuteľností v USA zvýšila v priemere o 42 percent.

Ak by rovnaká korelácia platila aj v Českej republike, mala by napríklad, vzhľadom na rast cien nehnuteľností za posledný rok (+ 11,7%), pôrodnosť klesnúť o viac ako jedno percento v prípade tých, ktorí nehnuteľnosť nevlastnia.

Veľkým problémom sa stáva pôrodnosť napríklad v americkej Kalifornii, kde sú ceny nehnuteľností vysoké a výrazne ovplyvňujú pôrodnosť. „Nemáme dostatok detí,“ uviedol pre calmatters.org profesor demografie Dowel Myers.

„Miera pôrodnosti je v súčasnosti 1,76 detí na jednu ženu, čo je hrubo pod prirodzeným prírastkom. Udržateľná úroveň je podľa teórie 2,1 detí. Za starých čias bol v Kalifornii priemer dokonca 3,0, „dodal.

Celkový priemer Spojených štátov je potom 1,82 detí. To je oproti našej vlasti stále vysoká hodnota. Podľa Eurostatu bola miera pôrodnosti v SR totiž len 1,57 detí. Američania si teda nemajú, v porovnaní s nami, moc na čo sťažovať.

(Autor je ekonomický analytik portálu Roklen24. Komentár pôvodne vyšiel v českom originále „Vysoké ceny nemovitostí snižují dle studie porodnost“.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Počkajte prosím...

Odoberať IREP

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch Inštitútu pre regionálnu politiku?