Komentár Stanislava MIČEVA: Ako je to s fašizmom a nacizmom

Dlhodobo sa snažím upozorňovať na nebezpečenstvo nárastu preferencií politickej strane, ktorá podľa môjho názoru jasne inklinuje k fašizmu a nacizmu. Na diskusných fórach na internete vidieť, že ľudia podceňujú hrozbu týchto tendencií. Reagujú na to niekoľkými spôsobmi. Na jednej strane sú tu ľudia, ktorí k tejto strane inklinujú a stotožňovanie ĽS NS s fašizmom a nacizmom odmietajú. Je to celkom prirodzené. Tieto politické smery sú u nás zakázané zákonom a podobne je to s propagovaním týchto hnutí. Predchádzajúca strana týchto pánov bola zakázaná práve preto, lebo v jej cieľoch bolo založenie stavovského štátu. Narazili na platnú legislatívu. Ich súčasná strana si dáva pozor, aby neurobila podobnú chybu a zmestila sa do ústavného rámca. To samozrejme vyvoláva neistotu u ich radikálnejšie orientovaných voličov. Práve preto, aby ich opätovne oslovili hrajú divadielko so symbolikou – myslím tým šek na 1488 Eur, alebo stranícky znak jednoznačne pripomínajúci znak Hlinkovej gardy.

Mnohí ľudia používajú argumentáciu, že u nás nie je žiadna fašistická strana a v ĽS NS sú len slovenskí vlastenci. Nechcem tu hovoriť o tom, že sú to vlastenci, ktorí nenávidia všetkých ostatných. Rozsievajú nenávisť voči inej farbe pleti, inému ako kresťanskému náboženstvu, inej orientácii. Takých prípadov je veľmi veľa. Kto chce vidí, kto chce nie. Stačí mať otvorené oči. Vlastenci predsa vedia, kde leží skutočný Kriváň a skutoční kresťania by mali vedieť, že všetci ľudia sú si rovní. Hrať sa na emocionálnych vlastencov to dokáže každí, byť skutočným vlastencom je však veľmi ťažké. Skutočné vlastenectvo je o vzťahu k tejto krajine, jej ľuďom a kultúre, je o vážení si všetkých obyvateľov Slovenska bez rozdielu národnostnej, či etnickej príslušnosti, bez rozdielu na to či vyznávajú, alebo nevyznávajú nejaké náboženstvo, bez rozdielu na všetky rozdiely, ktoré sú medzi nimi. Skutočné vlastenectvo je o tom, že si vážim cudzie národy a ich kultúry. Práve fašizmus a nacizmus a im podobné politické tendencie všetko toto nemajú. Niekedy mi príde až smiešne, že na Slovensku sú prítomné neonacistické názory. Veď podľa nacistickej ideológie sme boli druhotriedni ľudia. Aké hodnoty teda slovenskí neonacisti vyznávajú?

Neviem kto vymyslel spôsob obrany našich fašistov tým spôsobom, že sú to práve nadnárodné korporácie, ba dokonca EÚ, ktoré sú nositeľmi fašizmu. Podľa týchto myšlienok do týchto štruktúr prenikol korporativizmus a pomocou neho všetko ovládajú. Lenže korporativizmus je len jeden zo znakov fašizmu. A okrem toho porovnávať korporativizmus s priemyselnou a obchodnou globalizáciou je naozaj pritiahnuté za vlasy. Nie EÚ nie je reprezentantom fašizmu a odmietam aj takého nálepkovanie niektorých slovenských politikov, okrem už spomínanej politickej strany. Neviem o tom, že by tu niekto presadzoval líniu, ktorá by mala za cieľ nastolenie totalitného politického režimu fašistického typu. Ak si niekto myslí niečo iné, tak ho žiadam aby podal oznámenie na generálnu prokuratúru. Žijeme veľmi turbulentnú dobu. Prežili sme rozsiahlu ekonomickú krízu, zasiahla nás silná migračná vlna. Politici nasmerovali aj v štandardných stranách svoju rétoriku veľmi doprava. Dokonca aj tí, ktorí sa označujú za ľavicových. Občas mi až nabieha husia koža, keď počúvam takéto vyjadrenia. Niektorí politici z neďalekých krajín ohlasujú koniec liberalizmu a sociálnych hnutí a nástup konzervatívnej kresťanskej politiky. Jasne hovorím, že nemám nič ani voči kresťanskej, ani voči konzervatívnej politike, pokiaľ je v rámci demokracie a slobody. Demokracia a sloboda a ja ešte dodám sociálna vyváženosť (úmyselne som nepoužil termín spravodlivosť) sú pre mňa základné politické atribúty na to, aby sme mohli hovoriť o ľudskosti, ako o základnom princípe spolužitia.

Keď sledujem slovenskú politickú scénu, ale aj politickú scénu súčasných veľmocí mám však vážne obavy. Na Slovensku by sme politikov s liberálnym myslením a sociálnym cítením spočítali na prstoch jednej ruky. Ak vôbec. A veľmoci? Navyšujú prostriedky na vojenské výdavky v nepredstaviteľnej výške. Načo? Súčasná situácia nahráva, a teraz použijem výraz, ktorý sa v poslednej dobe zaužíval, extrémistom. Nedávajme im šancu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Počkajte prosím...

Odoberať IREP

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch Inštitútu pre regionálnu politiku?